Jaanuar

Tagasi

(Ilmunud Postimehe lisas "Maaelu" jaanuar 2015")
 
Lõpuks ta saabus – see imeline vaikus ja valgus koos päästva lumevaibaga.
Viimaste soojade talvede poolt uinutatud valvsus uute taimede sobivuse ja külmakindluse suhtes, toob kindlasti sel talvel aednikud/aiapidajad jälle kahe jalaga maa peale tagasi. Detsembris alanud ja järk-järgult külmemaks muutunud ilm paneb proovile nii mõnegi taimeliigi, kes meie aedadesse “piiripealsete” taimedena jõudnud ja siiani võibolla ka üsna edukalt talvitunud on. Eriti ohtlikuks teeb olukorra see, et üsna pikalt kimbutas karm külm lumeta maad. Tõenäoliselt ka liigne korraarmastus ehk sügisene peenramaa piinlikult puhtaks kraapimine langenud puulehtedest ja kuivanud rohttaimede pealsetest, oleks võinud sel aastal tegemata jääda – lumevaesel talvel pakuvad nad juurtele hädavajalikku kaitset. Õnneks saabus kauaoodatud kohev lumevaip just vahetult enne kõige karmimaid külmakraade. Kas sellest piisab, selgub kevadel. Sealjuures tasub kevadel kannatust varuda vähemalt jaanipäevani ja hoida tagasi soovi mullas väljakaevamisi ja uurimistöid korraldada - nii toimides võib mullas peidus olevaid kasvupungi vigastada ja taimest ikkagi ilma jääda. Ebaõnnestumistest ei tasu siiski heituda - olete saanud kogemuse võrra rikkamaks ja tänu tekkinud ruumile võimaluse katsetada midagi uut ja põnevat. Pealegi pole halba ilma heata – korralike talvede puudusel kontrolli alt väljunud kahjurite hulk saab selleks korraks jälle vast harvendatud.

 
Seniks aga on hea aeg üle vaadata oma seemnevarud, sest juba võiks ette võtta külmemast piirkonnast pärit ja külmatöötlust vajavate seemnete külvi lume alla. Soojematest piirkondadest taimede külvidega võiks veel oodata. Suurte seemnefirmade poolt pakutavad seemned on vajadusel juba läbinud külmatöötluse. Et aga interneti teel on võimalik maailma eri paigust ka kollektsionääride poolt pakutavaid seemneid soetada, siis peaks uurima iga konkreetse liigi idandamiseks vajalikke tingimusi. Uurige eelnevalt võimalikult palju huvipakkuva taime loodusliku päritolu ja kasvutingimuste kohta. Uusi seemneid soetades peaks silmas pidama ka oma aia võimalusi ja kasvutingimusi. Nii saate luua loodusega käsikäes võimalikult lihtsalt hooldatava aia. Samuti mõjuvad samadesse tingimustesse sobituvad taimed istutuses loomulikumalt. See aga ei ole range reegel, kui teile meeldivad väljakutsed ja oskate ihaldatud taimedele just neile sobiva kasvukeskkonna luua.
 
Sügisel ajatamiseks valmis pandud potid lillesibulate või risoomidega on ka nüüd paras aeg tuppa sooja tuua. Ja kuigi viljapuude lõikamiseks on hetkel ilmad veel liiga külmad, võib vaasis ajatamiseks mõne oksa ikka tuppa tuua. Üsna kiiresti saab õitsema meelitada ka mustika, forsüütia ja viirpuu oksad.
 
 
Vaatamata looduses valitsevale mõnusale rahule ja puhkusele on paras aeg oma toalilled kriitilise pilguga üle vaadata. Kõige hullem pimedus on selleks korraks jälle möödas ja päevade pikenedes alustavad mõned toataimed üsna varakult uut kasvuperioodi. Hoolitse, et taimelehtedelt oleks tolm pühitud, lõika ära vigastatud ja koltunud lehed - stressis taimi kimbutavad kahjurid sagedamini. Hangi aegsalt valmis muld ja potid ümberistutamist vajavatele taimedele. Probleemide korral on istutamine mõistlik ette võtta pigem varem kui liiga hilja.
 
Märksõnad jaanuarisse:
talla lumi noorte viljapuude ümber hiirekahjustuste vältimiseks
murdumiste vältimiseks raputa ettevaatlikult raske lumi puude okstelt
tee talikülvid
vaata üle toataimed
tõsta ajatamiseks valmis pandud potid sooja
tee paberile kava kevadeks plaanitud istutustöödele aias

Käesoleva lehe kõikide materjalide kasutamisel tuleb viidata allikale ja kopeerimiseks tuleb luba küsida